EE-system

Depresia a úzkosť sú časté psychologické problémy, ktoré postihujú mnoho ľudí na celom svete. Tieto stavy majú vážny vplyv na kvalitu života a môžu značne obmedziť schopnosť človeka plniť svoje každodenné povinnosti. Existujú však efektívne riešenia, ako ich zmierniť a zlepšiť si svoje mentálne zdravie. V článku si povieme o najdôležitejších z nich.

Ako vzniká depresia a úzkosť?

Depresia a úzkosť sú zložité psychologické stavy, ktoré môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Niektoré z hlavných príčin zahŕňajú genetiku, chemickú nerovnováhu v mozgu, traumu alebo stresové situácie, ktoré ovplyvňujú celkovú psychickú pohodu a zhoršujú duševné zdravie. Niekedy za tieto nepríjemnosti sú dokonca zodpovedné aj vírusy alebo baktérie, napríklad borélie.

Veľmi dôležitou príčinou vzniku týchto problémov je aj nedostatok spánku. Dokonca ak je dlhodobého charakteru, môže okrem vzniku depresií a úzkosti privodiť aj problémy s rečou a ďalšie vážne choroby – srdcovo-cievne ochorenia, problémy s nervovou sústavou…

Zatiaľ čo depresia je často spojená s pocitom prázdnoty a nízkej sebaúcty, úzkosť zahŕňa extrémny strach a neistotu. Výskyt týchto stavov je tiež ovplyvnený i vonkajšími faktormi, ako sú napríklad nezamestnanosť, finančné problémy, neuspokojivé vzťahy alebo problémy s alkoholom a drogami.

Ako zistíte že máte depresiu?

Pochopiteľne, depresia je závažnejšou a dlhotrvajúcou poruchou psychiky, ktorá dokáže radikálne ovplyvniť kvalitu života. Ľudia trpiaci touto chorobou strácajú schopnosť cítiť radosti zo života, pociťujú smútok a nemajú motiváciu na svoj osobný rast. Navyše, často sa cítia bezcenní a ich sebadôvera je nízka. Snažia sa izolovať od spoločnosti a uzatvárajú sa do seba, čo len prehlbuje ich samotu a zhoršuje depresiu.

Preto je veľmi dôležité začať ju hneď riešiť. Varovné príznaky tohto stavu sa však môžu prejaviť rôznymi spôsobmi a líšia sa od jednotlivca k jednotlivcovi. Niektoré z najbežnejších príznakov depresie ale zahŕňajú:

  • trvalý pocit smútku a beznádeje,

  • strata záujmu o bežné aktivity a zábavy, ktoré vás predtým bavili,

  • únava a pocit vyčerpania bez zjavného dôvodu,

  • poruchy spánku, vrátane problémov so zaspávaním a prílišným spaním,

  • zmeny hmotnosti a chuti do jedla,

  • zhoršená koncentrácia a rozhodovanie,

  • častý pocit bezradnosti a zlyhania, nízka sebadôvera,

  • samovražedné myšlienky.

Aké sú možnosti pomoci?

Našťastie poznáme mnoho spôsobov, ako sa s týmito psychickými stavmi vysporiadať. Medzi najúčinnejšie patria najmä nasledovné:

  • Konzultácia s odborníkom – je dôležité o týchto problémoch sa poradiť s odborníkom, ako napríklad psychológom alebo psychiatrom. Pomôžu vám lepšie zvládnuť symptómy. Ten môže aj predpísať lieky.

  • Terapia – napríklad kognitívno-behaviorálna terapia.

  • EESystém pomáha pri vyladení psychiky.

Efektívne odstraňuje zlú náladu, ktorá mizne už za 30 minút EESystém terapie.

Je to terapia svetelnými vlnami o určitej frekvencie v skalárnom poli. Táto terapia dokáže navodiť stav harmónie a relaxovať nervovú sústavu, čo efektívne odstraňuje pocity úzkosti a depresie.

  • Meditácia a cvičenie – pomáhajú zmierniť stres a uvoľniť telo a myseľ.

  • Podpora od rodiny a priateľov – pri týchto nepríjemných psychických stavoch je dôležité neizolovať sa a mať niekoho, kto vás môže povzbudiť a podporiť.

  • Zdravá strava a spánok – snažte sa jesť potraviny s vyšším obsahom vitamínov a minerálov a vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom cukru a tuku. Dbajte na pravidelný a kvalitný spánok.

  • Cielená pozornosť na príjemné veci – napríklad na konci dňa si nájdite hoci i len nejakú maličkosť, za ktorú poďakujete Bohu, čo pekné ste za deň prežili.

TIP

Pozor na chemické lieky – tzv. antidepresíva. Lieky by mali byť iba poslednou možnosťou, keď už nič iné nezaberá. A to z dôvodu, že tak isto ako iné lieky, majú vedľajšie účinky (napríklad zaťažujú pečeň a tráviaci trakt, sú návykové).

Záver

Depresia a úzkosť sú psychologické stavy, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu života. Príčiny sú pritom rôznorodé. Väčšinou ale zahŕňajú genetické faktory, stresové situácie, chemickú nerovnováhu a nedostatok spánku. Depresia sa prejavuje trvalým pocitom smútku, beznádeje a stratou záujmu o bežné aktivity. Najúčinnejšie spôsoby liečby zahŕňajú konzultáciu s odborníkom, kognitívno-behaviorálnu terapiu, EESystém terapiu, farmakoterapiu, fyzickú aktivitu a zdravý životný štýl.